22 Ülkede...

850'den Fazla Akrobasi Gösterisi...

25 Milyon Seyirci...

 

Ali İsmet Öztürk Türkiye’nin ilk Profesyonel Milli Akrobasi Pilotu

Uçuşa 1984’de başlayan Ali İsmet Öztürk, 1989’da Mach Aviation Ltd. Şirketi’ni kurdu. Şirket, hava fotoğrafçılığı ve hava film çekimi konularında ülkemizin en kapsamlı havacılık kuruluşu haline geldi, branşında bir çok ödül aldı. Daha sonraki yıllarda, helikopterden canlı yayın teknolojisini ülkemize getirerek bir başka ’ilk’e imza attı. 1999 yılı ile profesyonel akrobasiye geçti ve bunu bir hayat şekli olarak kabul etti.

 

2004 yılında yabancı sponsorların dikkatini çekti ve onlar tarafından desteklenerek, yurt dışında yoğun uçuş faaliyetlerine başladı. Öte yandan, Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük başarılar sağlayan bu gelişmeler ışığında, dünya semalarında ilk defa sivil bir TÜRK AKROBASİ PİLOTU hak ettiği yeri aldı ve Avrupa’da düzenlenen bir çok Airshow’da aranan isim haline geldi.

 

2013 yılına kadar 22 ayrı Ülkede uçarak, 500’den fazla Airshow organizasyonuna katıldı, 859 gösteri uçuşunu hatasız ve arızasız bitirerek 25 milyondan fazla seyirciye ulaştı. Bu süreç içinde 150.000 km yol kat etti. Her bir yıl icin, 400’den fazla antreman uçuşu yaptı !.

2005 yılında İngiliz Sivil Havacılık otoritesi tarafından kendisine en üst kategoride “Display Authorisation” (gösteri yetkisi) sertifikası verildi. Her sene düzenlenen EAC ’’European Airshow Consul’’ ise, 2006 yılında “Sponsorunu En İyi Tanıtan Airshow Pilotu” ödülünü Ali İsmet Öztürk’e verdi. Avrupa’daki bir çok airshow organizasyonunda “Best Solo Display” seçildi.

 

Uçuşa başladıktan sonra geçen 34 sene boyunca sadece profesyonel havacılıkla iştigal eden ve Türkiye’de sivil havacılık dalında bir çok ’ilk’e imza atan Ali İsmet Öztürk, Ticari Helikopter ve Uçak Pilot lisanslarına, çok motorlu helikopter ve uçak uçuş sertifikasına, uçuş öğretmeni ve alet uçuşu sertifikalarına sahip Türk Havacısı konumunda. Öztürk, aynı zamanda Uçak ve Helikopter bakım teknisyeni lisansına sahip. 50’den fazla değişik hava aracında uçuş tecrübesi olan Ali İsmet Öztürk’ün toplam uçuşu 5500 saatin üzerinde.

 

Halen, Sivrihisar Havacılık Merkezinde uçan Ali ismet Öztürk, bütün tecrübesini Türk Gençleriyle paylaşmaya adamıştır.

 

''Efsanevi'' Mor Menekşe

mor menekşe.jpeg

Dünyanın en gelişmiş akrobasi uçaklarından biri olan Mor Menekşe “Purple Violet” tamamen bu iş için geliştirilmiş, sipariş üzerine yapılmış Pitts tabanlı ancak ondan çok üstün özel üretim bir uçaktır. 2003 yılında Ali ismet Öztürk ve ekibi tarafından üretilmiştir. İmalatı bir yıl süren bu uçak ile daha önce yapılan manevralar görsel boyutta zenginleştirilerek “Airshow” kalitesi ve uçuş emniyeti yükseltilmiştir. Yüksek yer çekimi yüklemelerine karşı dizayn edilen bu özel gösteri makinası +/-10 G’ye dayanıklı olduğu gibi, uçuşu gerçekleştiren pilotun bu yüklemeler karşısında en az seviyede yorulmasını sağlayacak tüm özelliklere sahiptir.

400 HP gücünde bir motorla donatılan bu uçak, havada kaldığı süre içinde bir bilgisayar yardımı ile sürekli kontrol edilmekte ve herhangi bir anormal durumda pilotu anında haberdar etmektedir.

Kompozit bir üretimle yapılan üç pal’li pervanesi sadece akrobasi için dizayn edilmiştir. Bu mükemmel gösteri uçağı zaman zaman 400 km/saat’i aşan bir hızla gösterisini yaparken saatte 38 galon (yaklaşık 152 litre) yakıt ve 45 galon (yaklaşık 180 litre) duman yağı harcamaktadır.

 

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/76

Videolar

Ali Ismet Öztürk
Videoyu Oynat
 

30 Ağustos 2021

11 - 12 Eylül 2021

ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI / SİVRİHİSAR TÖREN UÇUŞU! / SİVRİHİSAR ÜZERİ

SHG AIRSHOW 2021 "Sivrihisar Hava Gösterileri" / SHM DOĞU APRONU

29 Ekim 2021

10 Kasım 2021

GELENEKSEL CUMHURİYET FOTOĞRAFI / M.S.Ö. HAVA & UZAY MÜZESİ / SHM

ATA'YA SAYGI UÇUŞU / M.S.Ö. HAVA & UZAY MÜZESİ / SHM BATI APRONU

23 Nisan 2021

KAĞIT UÇAK YARIŞMASI  / ONLINE

Not: Etkinliklerin salgın durumuna göre "On Line" yapılma ihtimali bulunmaktadır ... 

 

İletişim & Ulaşım

Telefon:

(222) 724 30 31 - 32

 

Fax:

(222) 724 30 33

Sivrihisar Havacılık Merkezi Yeşilköy Mah. 26600 Sivrihisar / Eskişehir / TÜRKİYE